Halloween (Cadılar Bayramı) Nedir?

Halloween (Cadılar Bayramı) 31 Ekim’de kutlanan ve çoğunlukla çocukların kostüm giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer ikramlar aldığı bayramdır. Birçok değişik Cadılar Bayramı aktivitesi vardır. Kostüm partileri, korku filmleri izleme, perili evlere gitmek ve diğer sonbahar aktiviteleri gibi. Bir Pagan festivali olarak İngiltere’de İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından kutlanılmaya başlanmış; 19’uncu yüzyılda bu gelenek Kuzey Amerika’ya göçenler tarafından da devam etmiştir.

Batı Dünyası; 20’inci yüzyılda Cadılar Bayramını bir Amerikan popüler kültürü olarak tanımıştır. Cadılar Bayramı genelde Batı ülkelerinde kutlanır ancak popülaritesi Türkiye gibi ülkeleri de etkilemiştir.

Cadılar Bayramı aktiviteleri
Cadılar Bayramının sembolü gülen bir balkabağıdır; bunun için de bir balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde kesildikten sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat gösterilmeye çalışılır. En yaygın olarak tüketilen şekerleme, elma şekeridir. Bundan farklı olarak tüm şekerlemeler de kullanılır. Çocuklar korkunç kıyafetler giyerek kapı kapı gezerler ve şeker toplarlar. Muhafazakar (genellikle Katolik) Hristiyanlar genelde Cadılar Bayramını kutlamazlar ve yanlış bulurlar. Cadılar bayramı aslında hristiyan bayramı değil, pagan bayramıdır.

Tarihçesi
Cadılar Bayramının kökeni aslen Samhain olarak bilinen kadim Kelt Festivalidir. Samhain Festivali hasat mevsiminin bitişini kutlamak için gerçekleştirilir. Geleneksel olarak,festival kadim Paganlar tarafından kış için malzemelerin ve malların hazırlanması için kullanılırdı. Eski Galliler şimdi Cadılar Bayramı olarak bilinen 31 Ekim’in yaşayanlar ve ölüler dünyası arasında bir bağ yarattığına inanırlardı. Ölüler kötü niyetli ve tehlikeli kabul edilir, yaşanılan sorunlardan hastalıklardan ve kötü hasattan onlar sorumlu tutulurdu. Festivalde ateşler yakılır, genellikle kış için öldürülen hayvanların kemikleri bu ateşlerde yakılırdı. Raufun ruhları taklit edebilmek için maskeler ve kostümler giyilirdi.Zamanla Hristiyanlığa adapte edilmiş, Azizler Günü’nün arifesi olarak kabul edilmiş, Pagan kökleri unutturulmaya çalışılmıştır.

Her yıl 31 Ekim günü Cadılar Bayramı kutlanıyor. Amerika başta olmak üzere dünya genelinde milyonlarca kişi farklı kostüm ve maskelerle Cadılar Bayramı partilerine katılacak. Halloween (Cadılar Bayramı) Amerika’ya  göçmen İrlandalılar sayesinde gelmiş bir hasat festivalidir aslında. Halloween kelimesi, İskoçya’daki ‘’All-Hallows-Even (evening)’’ ( All Saints’ Eve) deyişinden geliyor. Geleneğin, Pagan bir Kelt bayramı ile Katolik dünyanın her yıl 1 Kasım’da kutladığı Azizler Günü’nün (All Hallows Day) karışımıyla başladığı tahmin ediliyor. Ancak, Cadılar Bayramı artık dini bir yönü olmayan evrensel bir eğlence festivali haline gelmiştir.

Halloween’in sembolü ise ‘’Jack-o’-lantern’’ denen balkabaklarıdır. İçi oyulan bu balkabaklarına ağız ve göz delikleri açılıyor. İçine yerleştirilen mum ve ışıklarla korkutucu bir görüntü veriliyor. Cadılar Bayramına günler kala bir çok Amerikalı evinin dışını korkutucu figürlerle dekore ediyor. ABD’de ilk Cadılar Bayramı kutlaması 1921 yılında yapıldı. Maske ve kostüm giyme geleneği ise 1930’lu yıllarda ortaya çıktı.

Çocuklar kapı kapı dolaşıp şeker topluyor

Akşam saatlerine doğru korkutucu kostümleriyle sokaklara çıkan çocuklar kapı kapı dolaşarak ev sahiplerine, “trick or treat (şaka mı şeker mi)” teklifinde bulunuyor. Uzlaşmanın göstergesi ise her türden şekerleme. Bu atmosfere bazı evler de, korkutucu figürlerle süsleme yaparak, sis ve ses efektleri kullanarak katkıda bulunuyor.

Çocukların kapı kapı dolaşarak şeker toplaması geleneğinin ise, cadılar bayramının hemen ertesi günündeki “Azizler Gününü” kutlayan Avrupalı Hristiyanlardan geldiği sanılıyor. Amerikalı çocukların kişi başına yıllık ortalama 13 kilogramlık şekerleme tüketimlerinin büyük bölümü Cadılar Günü akşamı gerçekleşiyor. Türkiye’de çocukların kapı kapı dolaşıp şeker topladığı şeker bayramı eğlencesinin kökenlerini burada aramak lazım.

Dünyanın en büyük Halloween partisi New York’ta

Dünyadaki en büyük Halloween partisi ise her yıl dolduğu gibi New York 6’ncı Cadde’de gerçekleştiriliyor. 1973 yılında başlayan ve ilk yıllar sadece Village sakinlerinin katıldığı yürüyüş, bazı yıllar milyonlarca kişinin katıldığı, dünyadaki en büyük cadılar bayramı kutlamasına dönüştü. New York saati ile 19:00’da, 6’ncı Cadde’nin Greenwich Village kısmında başlayan büyük maskeli karnavala her yıl yüzbinlerce New Yorklu ve turist katılıyor. Kaynak