İngilizce’nin Tüm Aksanları

 

İngilizce dersinden A almış bir öğrenci olsanız bile – hatta İngilizce sizin anadiliniz olsa bile – İngiltere’ye ilk geldiğinizde İngiliz aksanları, diyalektleri ve argosu ile karşılaştığınızda güçlük yaşabilirsiniz.

Bu doğaldır. Çok az pratikle yeni seslere ve sözcüklere alışmaya başlayacaksınız.

Resmi ana diller

İngiltere’de İngilizce konuşulur, fakat tek resmi ana dil değildir. Aşağıdaki dilleri de duyabilirsiniz:

 • Galler’de Galce
 • İskoçya’da Keltçe ve İskoçça
 • Kuzey İrlanda’da İrlandaca ve Ulster İskoççası
 • İngiltere, Cornwall’da Keltçe.

Bu diğer diller İngilizce’den çok farklı şekilde gelişmiş olup çok az ortak sözcüğe sahiptir. Kulağa hoş gelebilir ve bunları duymak keyif verebilir. Bunları en çok kırsal bölgelerde duyarsınız, fakat birçok genç insan artık bu dilleri okullarında ikinci dil olarak öğrenmekte ve böylece bu diller yeniden canlandırılmaktadır.

Endişelenmeyin, bu durum bu dilleri de öğrenmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’in neresinde olursanız olun İngilizce başlıca dil olarak konuşulmaktadır ve insanlar İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmaktadır.

Uluslararası diller

Bu ana dillerin yanı sıra, İngiltere’de başka bir çok dil duyacaksınız. Sadece Londra’da 300’den fazla dil duyabileceğiniz tahmin ediliyor! Göçmen toplulukların yanı sıra İngiltere’ye her yıl dünyanın her yerinden milyonlarca öğrenci, turist ve iş adamı geliyor.

Aksanlar ve diyalektikler

Bir kişinin aksanı sözcükleri telaffuz etme şeklidir. İngiltere’de çok farklı aksanlarla karşılaşacaksınız. Birbirine yakın şehirler arasında bile büyük farklılıklar göreceksiniz. Örneğin Liverpool ve Manchester birbirine araç ile bir saat uzaklıkta olmasına rağmen aksanları çok farklıdır.

Bir kişinin diyalektiği özel bir bölgeden etkilenerek kullandığı sözcüklerde ve ifadelerde yansıtılan konuşma şeklidir. Genellikle yerel insanların bir şeyi tarif etmek için diyalekt sözcükler kullandığını duyacaksınız. Örneğin ekmeğe (bread) aşağıdaki gibi farklı isimleri verildiğini duyabilirsiniz:

 • bap (İç Bölgeler ve Kuzey’de)
 • barm cake (Lancashire’da)
 • cob (Doğu İç Bölgelerde)
 • batch (Coventry’de)
 • bread cake (Leeds’te)
 • muffin (kuzey batı İngiltere’de)
 • tea cake (Yorkshire’da).

Bu yeni aksanlara ve diyalektlere alışmak için İngiliz televizyon programlarını izleyebilir ve İngiliz radyolarını dinleyebilirsiniz. İngiliz aksanlarını öğrenmenin en iyi yolu çevrenizdeki insanları dinlemektir – anlamadığınız şeyi açıklamalarını istemekten korkmayın.

Argo ve sokak ağzı

Argo resmi olmayan sözcükler ve ifadeler anlamına gelir. Örneğin insanların size ‘Thank you’ yerine ‘Ta’ veya ’Cheers’ dediğini veya ’What’s on TV?’ yerine ’What’s on the box?’ dediğini duyabilirsiniz. Argoyu öğrenmek gerçekten eğlenceli olabilir.

İngilizce dilinin tarihi

İngilizce dili İngiltere’nin eşsiz tarihini yansıtmaktadır. Resmi olarak İngilizce’nin 5. yüzyılda Anglosakson yerleşimcilerle birlikte gelen bir Batı Almanca dili olduğu düşünülür. 11. yüzyılda istilacı Normandiyalılar dile Fransızca sözcükler katmış ve yüzyıllar içinde daha birçok başka etki de olmuştur.

Günümüz İngilizcesi’ndeki birçok sözcüğün kaynağını incelediğinizde, İtalyanca, İspanyolca, İskandinavca ve hatta bir miktar Asya, Afrika ve Amerikan dillerinden sözcükler görürsünüz.

Bill Bryson’ın ‘Mother Tongue’ adlı kitabı okunması gereken ilginç – ve bir o kadar da eğlenceli – bir kitap. Kitapta İngilizce dilinin istila, seyahat, göç, moda ve televizyonun gelişi ile nasıl şekillendiği ele alınmıştır.